Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Podróże po Gminie Sułów - Źrebce

Utworzono dnia 16.01.2018
Czcionka:

Wywiad z sołtys wsi Źrebce Panią Marią Pudelską oraz naczelnikiem OSP Źrebce Panem Tomaszem Bartnikiem

 

Kontynuując  nasze podróże po gminie Sułów zawędrowaliśmy tym razem do wsi Źrebce. Wieś niewielka, bo licząca ok. 270 mieszkańców, ale ładnie położona: górki, dolinki, łąki, lasek  i co najważniejsze gospodarna. Na rozmowę z nami zgodzili się sołtys Maria Pudelska, oraz Tomasz Bartnik – Naczelnik OSP Źrebce i Prezes Gminnego Związku OSP. Tradycyjnie poprosiliśmy naszych gości o przedstawienie się czytelnikom gazety.

Maria Pudelska: sołtysem jestem od trzech lat, ponadto prowadzę rodzinną firmę gastronomiczną. Robimy pierogi najróżniejszych rodzajów, a w lecie dodatkowo produkujemy lody. Rolnictwem się nie zajmuję.

Tomasz Bartnik: prowadzę gospodarstwo rodzinne wraz z żoną, rodzicami i synami. Zajmujemy się produkcja roślinną – uprawiamy zboże, buraki i rzepak. Ponadto, jak już zostało wspomniane, pełnię, najlepiej jak umiem, funkcję Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Źrebcach.

Dlaczego zajęli się Państwo działalnością społeczną?

TB: Mój dziadek był założycielem jednostki OSP w Źrebcach, więc nie wypadało, żeby wnuk uchylał się przejęcia po nim pałeczki. Skoro już wybrano mnie na Naczelnika OSP, to pełnię tę funkcje najlepiej jak umiem.

MP: Należę do osób, które w domu nie usiedzą, więc samo z siebie wynika, że gdzieś trzeba znaleźć miejsce dla tej energii. Skoro mieszkańcy Źrebiec zaufali mi i powierzyli funkcje sołtysa, to trzeba na to zaufanie jeszcze zapracować.

Na czym polega Pani działalność we wsi?

MP: Rozmawiam z mieszkańcami na temat ich potrzeb, roznoszę podatkowe  nakazy płatnicze, obciążenia za odbiór odpadów komunalnych, przyjmuję opłaty. W miarę potrzeby organizuję również zebrania wiejskie dot. bieżących spraw związanych ze wsią np. z wykorzystaniem funduszu sołeckiego.

Jak wiele osób bierze udział w zebraniach dot. funduszu sołeckiego?

TB i MP:  Rewelacji nie ma, ale na około 20 osób można zawsze liczyć.

Jakie są ustalenia dotyczące wykorzystania funduszu sołeckiego w 2018 roku?

MP: Połowa środków została przeznaczona na poprawę dróg, a druga połowa na zakup naczyń do użytku mieszkańców Źrebiec. Naczynia można będzie wypożyczać na wesela, chrzciny, komunie. Wypożyczać mają je strażacy. Jest to bardzo pożyteczna inicjatywa, gdyż zawsze mieliśmy kłopot z naczyniami niezbędnymi na przykład do organizacji imprez wiejskich, trzeba je było pożyczać, a tak będziemy mieli swoje.

TB: W przyszłości trzeba będzie zaplanować zakup ławek i stołów, bo te które mamy są nie tylko mocno starodawne, ale i porządnie zniszczone.

To co Państwo mówicie ma sens, remiza w Źrebcach odnowiona to teraz trzeba zadbać o wyposażenie.

TB: A tak. Strażacy ze źrebieckiej jednostki sami zrobili remont remizy ze środków własnych. Wymieniono okna, ocieplono budynek i wykonano elewacje. Wyremontowano i wyposażono kuchnię w remizie  oraz wybudowano szambo przy pomocy funduszy gminnych, a w roku 2017 wymieniono rynny korzystając z funduszu sołeckiego. Wieś pięknieje, to i straż nie może pozostać z tyłu.

MP: W tej chwili zaczynamy remont pomieszczenia po dawnym sklepie. Takie pomieszczenie jest potrzebne po to by spotkać się , pogadać. Konieczne jest też poprawienie figury przy przystanku.

Z jakich funduszy to robicie?

MP: Wójt dał nam farbę, a resztę robimy sami. Na odnowienie figury na pewno złożą się mieszkańcy wioski.

Nie myśleliście Państwo nigdy o założeniu stowarzyszenia. Naprawdę warto, bo są różne fundusze na działalność stowarzyszeń.

MP: W przyszłości na pewno warto, ale jak do tej pory nie było chętnych.

A jak się miewa jednostka OSP w Źrebcach?

TB: Jak na razie działamy prężnie. Mamy dwa samochody: bojowy i bus – kupione z własnych funduszy. Fundusze zdobywamy np. za wyjazdy do pożarów. Jeśli tylko jest wezwanie do pożaru, zawsze jedziemy, w 2017 roku uczestniczyliśmy w gaszeniu 17 pożarów. Ponadto w ubiegłym roku dostaliśmy środki na zakup sprzętu gaśniczego od KRUS, Gminy Sułów i Komendy Miejskiej SP. W 2019 roku OSP w Źrebcach ma być włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Warte podkreślenia są prace  zmierzające do zorganizowania młodzieżowej drużyny OSP, ważne dlatego, że będzie to jedyna „młodzieżówka” w gminie. Straż finansuje naprawy pomnika ludzi pomordowanych w Żrebcach podczas II wojny światowej, znajdującego się w sąsiedztwie remizy jak i kupno kwiatów składanych podczas różnych rocznic. Muszę zaznaczyć, że pomnikiem opiekują się z poświęceniem panie Stanisława Mazur i Czesława Bartnik.

Co jeszcze zmieniło się w ostatnich latach w Źrebcach?

MP i TB: Zostało wyremontowanych i zbudowanych 5 odcinków dróg asfaltowych i 1 odcinek drogi ażurowej o długości ponad 3 km. Planowane jest utwardzenie dna wąwozu (gmina złożyła wniosek o utwardzenie 700 metrów) i położenie asfaltu na następnym 200 m odcinku drogi. Gmina zamierza również położyć dodatkowo asfalt na 250 m odcinku.

Czy znają Państwo jakieś znane osoby pochodzące ze Źrebiec?

MP i TB: Wszyscy wiedzą, że ze Źrebiec pochodzi ks. prof.  Czesław Bartnik, prof. językoznawstwa polskiego Halina Pelc (z domu Bartnik), redaktor Krzysztof Pietrykowski—dziennikarz TVP1, wydawca programów o tematyce rolniczej: „Tydzień”, „Magazyn Rolniczy” i „Dzień dobry w sobotę”.

 

Rozmawiali:

Hanna Mrówczyńska i Ryszard Pietrykowski

 

Nasza Placówka

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 75

W poprzednim tygodniu: 98

W tym miesiącu: 362

W poprzednim miesiącu: 426

Wszystkich: 22713