Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

O instytucji

Czcionka:

Gminna Biblioteka Publiczna w Sułowie powstała  w 1950 r. Mieściła się wówczas w budynku Prezydium Gminnej Rady Narodowej. Przez kilka lat prowadzone były punkty w każdej wsi. Siedziba Biblioteki była często zmieniana, aż w roku 2005 na stałe powróciła do remizy OSP w Sułowie. W 1956 r powstała filia biblioteki w Sąsiadce mieszcząca się aktualnie w budynku byłej szkoły. W 1960 r powstała obecna filia GBP w Michalowie, mieszcząca się w budynku Zespołu Szkół. 15 lutego 2001r. Gminna Biblioteka Publiczna została wpisana do Rejestru Instytucji Kultury ( jest to, jak dotychczas, jedyna instytucja kultury na terenie gminy). W 2004 r. Biblioteka wyposażona została w 3 zestawy komputerowe z przyłączem do Internetu. Od tego czasu biblioteka oferuje bezpłatny dostęp do Internetu. W roku 2009 rozpoczęto proces automatyzacji biblioteki. Aktualnie zarówno biblioteka w Sułowie jak i filie w Sąsiadce i w Michalowie są wyposażone w komputery z przyłączami do Internetu. W 2011 r. biblioteka zakwalifikowała się jako wiodąca w Programie Rozwoju Bibliotek, mając za partnerów: Miejsko – Gminną Bibliotekę w Szczebrzeszynie oraz Gminne Biblioteki w Skierbieszowie i Radecznicy. Obecnie zmodernizowany i nowocześnie wyposażony lokal Gminnej Biblioteki Publicznej w Sułowie stwarza dogodne warunki do gromadzenia i udostępniania zbiorów oraz do zaspokajania informacyjnych i edukacyjnych potrzeb czytelniczych wszystkich grup mieszkańców.

28 września 2014 roku Gminnej Bibliotece Publicznej w Sułowie przyjęła imię Feliksy Poździk – organizatora i wieloletniego kierownika Biblioteki. Patronka Biblioteki była postacią bardzo ważną w środowisku, która zapisała się we wdzięcznej pamięci mieszkańców jako społecznik godny naśladowania. Feliksa Poździk podejmowała wiele inicjatyw, m.in. prowadziła Koło Gospodyń Wiejskich, Koło Młodzieży Wiejskiej „Wici”, pracowała jako nauczycielka. Zawsze dużo czytała, pisała okolicznościowe wiersze, realizowała montaże słowno-muzyczne. Po ukończeniu kursu dla bibliotekarzy z wielką pasją rozpoczęła upowszechnianie czytelnictwa w Sułowie. Biblioteka stała się placówką, wokół której toczyło się życie kulturalne i społeczne wsi.

 W GBP pracuje pięć osób: cztery na stanowiskach merytorycznych (z czego dwie osoby pracują w filiach) oraz główna księgowa.

Od stycznia 2013 roku Biblioteka działa w oparciu o nowy system wypożyczania książek  MAK+ (MakPlus), który jest elektronicznym, zintegrowanym systemem bibliotecznym, stworzonym i rozwijanym przez Instytut Książki.

Oprócz podstawowych form działalności, biblioteka prowadzi działalność kulturalno-oświatową, skierowaną do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Organizowane są lekcje biblioteczne, konkursy, spotkania autorskie a we wrześniu 2016 roku powstała Gminna Grupa Artystyczna, zrzeszająca wszystkie osoby (bez względu na wiek), którym leży na sercu rozwój kulturalny gminy Sułów. Ponadto GBP bierze czynny udział w redagowaniu gazety „Sekrety Wsi”, wydawanej co miesiąc przez  Gminę Sułów i  dotyczącej historii kraju i regionu jak i wydarzeń ważnych dla mieszkańców gminy.

Nasza Placówka

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny