Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dożynki 2018

Utworzono dnia 27.08.2018
Czcionka:

Kiedy słychać pierwsze dźwięki tradycyjnej pieśni dożynkowej, kiedy w rękach starostów pojawia się chleb, w uroczystym nastroju rusza korowód pełen darów, a misternie zdobione wieńce budzą podziw i dumę - wiadomo już, że nadszedł czas dziękczynienia za plony. Dożynki stanowią przecież ukoronowanie całorocznego trudu rolniczej pracy, są także podziękowaniem za urodzaj i prośbą o pomyślność na nadchodzące lata.

Nazywane niegdyś wieńcem, zarzynkami lub obrzynkami stanowią wyraz odwiecznego, dorocznego obrzędu obchodzonego na zakończenie żniw. Korzenie tego święta sięgają daleko w przeszłość, nawiązują bowiem do celebrowanego już przez Słowian Święta Plonów – a więc obrzędów dziękczynnych za ukończenie żniw i prac polowych.

Tegoroczne obchody Święta Plonów zakończyły upalny żniwny czas, nadszedł deszcz. I choć kapryśna pogoda przełamywała tradycję dożynkowych zabaw, odbywających się pod jasnym niebem późnego lata, to jednak nie straciły one nic ze swojej podniosłości.

Gospodarzami Dożynek Anno Domini 2018 byli mieszkańcy Sułowa. Święto Plonów obchodzone było w niedzielę 26 sierpnia. Tradycyjnie już obchody uroczystości otwierał przemarsz korowodu dożynkowego, w którym uczestniczyli przedstawiciele poszczególnych wiosek naszej gminy. Na jego czele kroczyli starostowie: Pani Bożena Magdziarz z Sąsiadki i Pan Robert Głąb z Sułowa. Delegacje przynosiły w darze przepiękne wieńce i kosze pełne warzyw, owoców oraz kwiatów, składając je na ręce Wójta - Pana Leona Bulaka.

Plac przed remizą wypełnił się przybyłymi na uroczystość mieszkańcami gminy. Mszę świętą w intencji zgromadzonych odprawili: Ks. proboszcz Marek Gudz, Ks. proboszcz Jarosław Nowak i Ks. Daniel Koper z Michalowa. I choć niebo płakało deszczem, ceremonie dożynkowe trwały. Starostowie dopełnili obrzędu częstowania chlebem.

Zebranych gości powitał uroczyście Wójt Leon Bulak, składając na ręce wszystkich zaangażowanych w przygotowanie Dożynek serdeczne podziękowania. Okolicznościowe przemówienia wygłosili także: Pani Małgorzata Godzisz reprezentująca Senatora RP Pana Jerzego Chróścikowskiego, Pani Aleksandra Matwiej w imieniu Lubelskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Pan Janusz Łapa, lokalny działacz PIS, przeczytał list od Posła na Sejm RP Sławomira Zawiślaka. Odczytano również listy od Posłów PIS Piotra Olszówki i Sylwestera Tułajewa.

Część artystyczną rozpoczął występ słowno – muzyczny w wykonaniu scholi „Filli Dei”, pracującej pod kierunkiem Pani Marty Daniluk. Następnie na lokalnej scenie pojawiła się Kapela Ludowa z Gorzkowa bawiąc publiczność doskonałą muzyką, porywającą do tańca mimo niesprzyjającej pogody. Piosenki biesiadne i ludowe w wykonaniu „Andrzejkowych Nutek” podkreślały atmosferę festynu i dobrej zabawy. Nie zabrakło także Grupy Artystycznej Gminy Sułów. Młodzież i dzieci prowadzone przez instruktorki – Panią Marię Bartoszczyk i Panią Annę Jaworską zaprezentowały nie tylko umiejętności taneczne, ale i śpiewacze. Ze sceny popłynęły dźwięki znanych ludowych utworów. Wieczorny koncert Pauliny Bulak stanowił piękne zwieńczenie dożynkowych obchodów.

Nie zapominajmy, że dożynki to przede wszystkim święto ludowe, święto ludności gminy, i w jego przygotowaniu aktywnie, solidarnie i z ofiarnością uczestniczyli nie tylko mieszkańcy Sułowa, ale i okolicznych miejscowości gminy Sułów, strażacy z lokalnej jednostki OSP, pracownicy Urzędu Gminy oraz Warsztat Terapii Zajęciowej.

//Marta Radzik

 

Dożynki 2018

Utworzono dnia 27.08.2018, 22:34

Nasza Placówka

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 27

W poprzednim tygodniu: 99

W tym miesiącu: 273

W poprzednim miesiącu: 524

Wszystkich: 22198