Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Świeto Pieczonego Ziemniaka

Utworzono dnia 24.09.2019
Czcionka:

Wrzesień to pierwszy jesienny miesiąc, to okres intensywnych prac w gospodarstwach, ogrodach i sadach, a także czas, gdy tradycyjnie robi się wykopki. I to właśnie ziemniak stał się motywem przewodnim festynu rodzinnego pn. „Święto Pieczonego Ziemniaka”, który odbył się w niedzielę 22-go września w remizo – świetlicy w Deszkowicach Pierwszych. Organizatorami wydarzenia byli: członkinie i członkowie Koła Gospodyń Wiejskich z Deszkowic Pierwszych, druhowie strażacy z lokalnej jednostki OSP, oraz wszyscy mieszkańcy miejscowości. Imprezę współorganizowała Gmina Sułów oraz Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksy Poździk w Sułowie.

W przygotowaniu wydarzenia mieli także swój udział sponsorzy. Znaleźli się wśród nich Panowie: Dariusz Śliwiński, Tomasz Lachowicz i Dariusz Kanp, a także firmy: „Dabo” – stacja paliw w Deszkowicach Pierwszych, „StyLOVEwłosy” z Nielisza oraz „Maxi Gastro” z Gruszki Zaporskiej.

Na festyn licznie przybyli mieszkańcy, ale i grono zaproszonych gości, w tym: Senator RP Pan Jerzy Chróścikowski, oraz Starosta Zamojski Pan Stanisław Grześko. Oficjalne słowa powitania skierował do zebranych Wójt Gminy Sułów Pan Leon Bulak. Następnie głos zabrał Pan senator, który serdecznie podziękował za zaproszenie życząc wszystkim doskonałej zabawy.

Pod bezchmurnym niebem, w wyjątkowo ciepłe i słoneczne wrześniowe popołudnie bawiono się przednio. Przygotowano mnóstwo atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych uczestników wydarzenia. Członkinie KGW z Deszkowic Pierwszych wraz z mieszkankami miejscowości zadbały o doskonały poczęstunek. Degustowano przede wszystkim potrawy z ziemniaków – frytki, placki ziemniaczane, kluski śląskie z okrasą, pyszną kartoflankę, ale można było także spróbować różnorodnych sałatek i znakomitych ciast. Ponieważ zaś tematem imprezy był pieczony ziemniak, dlatego organizatorzy zadbali o dwa okazałe ogniska, przy których wszyscy chętni mogli upiec kiełbaski, a wieczorową porą  spróbować wyjątkowego smaku pieczonych ziemniaków.

Loteria fantowa skierowana do dzieci i dorosłych budziła niemałe zainteresowanie przybywających na festyn gości, losy rozeszły się bardzo szybko. Na chętnych czekało kolorowe stoisko z zabawkami i dmuchane zjeżdżalnie oblegane tłumnie przez najmłodszych uczestników „Święta”.

Święto Ziemniaka nie mogło się obyć bez tematycznych konkursów i zabaw. Najmłodsi próbowali swoich sił w toczeniu opony, rzucie ziemniakiem do celu oraz przeciąganiu liny, mieli też okazję „sadzić” kartofle dla zabawy. Rywalizowano chętnie, zwłaszcza, że na zwycięzców w każdej konkurencji czekały słodkie nagrody. Zabawie najmłodszych kibicowali rodzice, którzy z radością obserwowali zmagania swoich pociech.

O godzinie 17.00 rozpoczęła się część artystyczna festynu – jako pierwsi na scenie pojawili się członkowie i członkinie zespołu Zaburzanki, którzy znanym tanecznym repertuarem zachęcali słuchaczy do wspólnej zabawy. Wczesny wieczór należał do zespołu „Pół na pół”. Zdobne w ludowe motywy stroje dziewcząt nawiązywały do repertuaru, a siła muzyki płynącej z żywych instrumentów, niezmiennie wzbudzała entuzjazm publiczności. Na zakończenie festynu wystąpiła Kapela podwórkowa ze Szczebrzeszyna. Znakomity koncert, przy którym bawiono się długo w noc uwieńczył  „Święto pieczonego ziemniaka” w Deszkowicach Pierwszych.

Opracowała Marta Radzik

 

Święto Pieczonego Ziemniaka

Utworzono dnia 24.09.2019, 20:41

Nasza Placówka

Zegar

Kalendarium

Październik 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 32

W poprzednim tygodniu: 81

W tym miesiącu: 177

W poprzednim miesiącu: 332

Wszystkich: 6457