Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Pięć lat minęło jak jeden dzień

Utworzono dnia 28.05.2018
Czcionka:

W maju 2013 roku ukazał się pierwszy numer „ Sekretów Wsi”. Gazeta powstała jak wcześniej pisaliśmy z potrzeby serca i braku informacji na temat naszej gminy i regionu. Jesteśmy szczęśliwi, że przez 60 miesięcy mogliśmy być razem z naszymi czytelnikami w regionie w kraju i za granicą, bo tam też dociera nasza gazeta w formie elektronicznej jak i papierowej. Szczególnie na podkreślenie zasługuje to, że twórcy jak i ci którzy kontynuują rozpoczęte dzieło nie są zawodowymi dziennikarzami , nie pobierają też za swoją pracę dodatkowego wynagrodzenia, jedyną zapłatą za dobrze spełniony obowiązek wobec naszych czytelników jest ich życzliwość. W ciągu tych pięciu lat przy tworzeniu naszej gazety brało udział wiele osób, byli to członkowie redakcji, jak też współpracujący z nami nasi sympatycy. Jednym z nich jest człowiek bardzo zasłużony dla naszej gazety, regionu, kraju, ludzi i wiary katolickiej nasz wielki rodak ks. Prof. Czesław Bartnik. Dziękujemy księże profesorze i życzymy jeszcze wielu Łask Bożych i wielu przemyśleń przelanych na papier. Zwrócenie uwagi księdza prof. na naszą skromną gazetę jest dla nas wszystkich wielkim zaszczytem.

Pierwszy numer gazety powstał przy udziale trzech osób byli to: Piotr Szczurek, Krzysztof Ferenc i ja Ryszard Pietrykowski. Kartki formatu A4 złączone zszywkami, mało estetyczny wygląd, szata graficzna czarno-biała, mogła się wydawać mało atrakcyjna mimo to wzbudziła zainteresowanie wielu osób z terenu naszej gminy, dla nich liczyła się treść, a nie wygląd. Jeżeli chodzi o tematykę, to dużo miejsca poświęcaliśmy historii naszego regionu opisując dzieje niemalże każdej wioski. Przedstawialiśmy życiorysy osób szczególnie zasłużonych dla naszej małej ojczyzny, kładąc nacisk na patriotyzm i wiarę. W krótkim czasie przyłączyli się do nas Mateusz Pić—nasz kilkuletni informatyk, Tomasz Jaworski, Aleksandra Jaworska, Szymon Wiśniewski, Klaudia Polakowska, Hanna Mrówczyńska, Anna Bojarska, Anna Żuk, Wojciech Kondrat i inni. Korektę robiły Dorota Gnieciak i Anna Pietrykowska. W tym czasie redakcja dzięki uprzejmości zarządu OSP Sułów mieściła się w pomieszczeniu strażackim. W późniejszym okresie musiała się przenieść do prywatnego domu. „Sekrety Wsi” zaczęły pisać o sprawach dotyczących Gminy Nielisz, Gminy Sułów i Gminy Radecznica.

Była to gazeta prywatna, lecz od samego początku zarejestrowana w sądzie okręgowym w Zamościu. Powstał wtedy pomysł powołania fundacji pod nazwą „Z dziedzictwem w Przyszłość” i właśnie ta fundacja stała się nowym właścicielem gazety na długi okres. W tym czasie dzięki uprzejmości europosła pana Mirosława Piotrowskiego i dobrej woli Tomasza Jaworskiego część redakcji Sekretów Wsi gościła w siedzibie europarlamentu w Strasburgu—była to najdłuższa wyprawa redakcji. Był to barwny okres gazety dosłownie i w przenośni. Dosłownie ponieważ na kilka miesięcy przybrała kolorową szatę i drukowana była w drukarni. Inne znaczenie kolorów oznaczało to, że brała udział w organizacji różnych przedsięwzięć, między innymi wspólnie z naszą fundacją i stowarzyszeniem z Nielisza. Zorganizowano w 2014 roku w Sułowie pierwszy festyn „Sąsiedzkie Spotkania”, pierwsze po długiej przerwie gminne dożynki, które odbyły się w Sułowie we wrześniu 2013 r., pieszą pielgrzymkę Nielisz – Radecznica z okazji 350 rocznicy objawień św. Antoniego. Patronowaliśmy wielu przedsięwzięciom i imprezom.

Trwało to do czasu kiedy fundacja zdecydowała się przekazać gazetę na rzecz urzędu gminy w Sułowie, co otworzyło nowy rozdział w historii naszego miesięcznika. Z chwilą przejścia do nowego wydawcy powołano radę programową (nazwiska jej członków są na stopce redakcyjnej), która postanowiła że gazeta zajmować się będzie przede wszystkim tematami dotyczącymi naszej gminy. W międzyczasie zmieniał się skład redakcji ponieważ jest to praca charytatywna, nie istnieje umowa ani obowiązek pracy. Jedni piszący bezpowrotnie odchodzili, a dochodzili nowi redaktorzy, np. Aleksandra Martyna, która przez kilka lat serwowała czytelnikom sprawdzone przez siebie przepisy kulinarne. Aktualnie zastąpiła ją Maria Godzisz. Mamy też nową siedzibę, a właściwie własny kącik, gdzie powstają „Sekrety Wsi”. Jest to Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksy Poździk w Sułowie, a jej pracownicy są głównymi twórcami naszej gazety. Jako redaktor naczelny serdecznie dziękuję wszystkim osobom dzięki którym przez pięć lat bez żadnej przerwy mogliśmy wspólnie i ofiarnie pracować dla dobra naszej małej ojczyzny jaką jest Gmina Sułów i życzę, aby tego zapału do pracy społecznej wystarczyło na jak najdłużej.

Ryszard Pietrykowski

 

Nasza Placówka

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 63

W poprzednim tygodniu: 98

W tym miesiącu: 350

W poprzednim miesiącu: 426

Wszystkich: 22701