Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Utworzono dnia 12.11.2018
Czcionka:

Setne urodziny to nie lada okazja do świętowania, bo rocznica tego typu zdarza się niezwykle rzadko. A gdy owo stulecie oznacza wiek wolności, samodzielnego istnienia i narodowego bytu własnej ojczyzny to jest to okazja jedyna w swoim rodzaju. "11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wolność to dla Polaków skarb. Dla niej warto było się poświęcać, dla niej znosić trudy codzienności, walki o byt narodowy i zachowanie sumienia. A walczono nie tylko na polach bitew, ale i w domowym zaciszu. Mężczyźni kobiety i dzieci – w większości bezimienni bohaterowie, zasługują na naszą pamięć, na hołd i podziękowanie.

„Miejcie odwagę! Nie tę jednodniową. Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska, lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową, Nie da się zepchnąć z swego stanowiska”. Taka była odwaga Polaków, i tak trafnie opisał ją Adam Asnyk. Słowa tego przejmującego utworu, znane są nam bardziej pod postacią pieśni, wykonywanej między innymi przez Jacka Wójcickiego. Bo też patriotyzm od wieków splatał się z muzyką. Inspirował kompozytorów, autorów słów, pieśniarzy. W muzyce można było zasmakować namiastki wolności, nawet wtedy, gdy była ona zakazana, kiedy pozostawała jedynie marzeniem.

Ta zapisana nutami część polskiej historii – żyje po dziś dzień. Zaklęta w muzyce, wpisana w teksty utworów. Wystarczą już pierwsze takty bliskich nam i znanych melodii, by ją ożywić, przywołać wspomnieniami, wzruszeniem i szybszym biciem serca. Stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości obchodzono uroczyście w każdym polskim mieście, miasteczku i wiosce. Nie było takiego miejsca w kraju i poza jego granicami, gdzie tego dnia nie powiewały z dumą biało – czerwone flagi. Gmina Sułów co roku włącza się w uroczyste świętowanie Dnia Niepodległości. Stulecie Niepodległej to wydarzenie szczególnej wagi, które postanowiono uczcić koncertem pieśni patriotycznych.

Oficjalne obchody święta rozpoczęły się uroczystym przemarszem do kaplicy bł. Czesława w Sułowie. Obok władz gminy wzięły w nim udział delegacje szkół oraz delegacje OSP ze sztandarami. Nabożeństwo w intencji ojczyzny odprawił ks. proboszcz Marek Gudz. Tradycyjnie po mszy świętej odbyło się złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomnikach poległych i zamordowanych w Deszkowicach Pierwszych, Kitowie oraz Źrebcach. Następnie zgromadzeni wzięli udział w odsłonięciu pamiątkowej tablicy z nazwą placu, obecnie noszącego imię „100 – lecia Niepodległości”, przy którym znajdują się między innymi odnowione budynki Centrum Kulturalno - Społecznego.

„Spotkanie z pieśnią patriotyczną” – bo taki tytuł nosił koncert, na który zaproszono wszystkich chętnych mieszkańców gminy, odbywał się w odnowionej sali widowiskowej mieszczącej się w „Starej Remizie”. Publiczność dopisała bardzo licznie. Kiedy popłynęły pierwsze dźwięki poloneza na scenie pojawili się najmłodsi uczestnicy wydarzenia – dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sułowie, które zaprezentowały jeden z najbardziej znanych tańców narodowych.

Był to wstęp do części koncertowej wieczoru. Melodia pieśni „Miejcie nadzieję” poprowadziła na scenę młode wykonawczynie z Grupy Teatralnej pracujące pod kierunkiem Pani Anny Jaworskiej i Pani Marii Bartoszczyk. Publiczność miała okazję do udania się w niezwykłą sentymentalną podróż „Z pieśnią przez dzieje Polski”. Był to koncert jedyny w swoim rodzaju, bowiem do aktywnego uczestnictwa w śpiewaniu zaproszono wszystkich obecnych. Dodatkowo każdy utwór, każda pieśń czy piosenka partyzancka poprzedzona była krótkim komentarzem, istotnym dla zarysowania historycznego tła i wzbogacenia wiedzy o autorach czy okolicznościach powstania wybranych utworów. Przedstawiały je pracownice GBP im. Feliksy Poździk w Sułowie – Marta Radzik i Michalina Kobylarz.

Opowieść wiodła słuchaczy od najstarszej polskiej pieśni religijnej „Bogurodzicy”, poprzez znaną pieśń katolicką „Boże coś Polskę”, hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”, i dalej „Rotę” napisaną do słów Marii Konopnickiej. Następnie przyszła kolej na piosenki żołnierskie: „O mój rozmarynie”, „Pierwsza Kadrowa” czy wesołe „Przybyli ułani pod okienko”. Pieśni i piosenki z okresu I wojny światowej: „Szara piechota”, „Pierwsza Brygada”,  „Wojenko, wojenko”. I te liryczne, chwytające za serce : „Rozkwitały pąki białych róż”, „Kołysanka leśna”, „Czerwone maki”, „Dziś idę walczyć mamo”. Na koniec wybrzmiały pieśni bardziej współczesne, nawiązujące do wydarzeń z najnowszej historii Polski: „Mury” ze słowami Jana Kaczmarskiego i „Uwierz Polsko”.

Wszystkie te wywołujące wzruszenie pieśni były śpiewane również przez widownię. I to było piękne.

Na zakończenie koncertu, wójt Leon Bulak w krótkich słowach podkreślił znaczenie wolności i niepodległości dla każdego Polaka, a także konieczności codziennej pracy i starań dla dobra naszego kraju. Następnie złożył on serdeczne podziękowania na ręce wszystkich zaangażowanych w przygotowania jubileuszowych obchodów 100 – lecia Niepodległej. Publiczność pożegnała wykonawców owacją na stojąco.

 

 

100 lat Niepodległej

Utworzono dnia 12.11.2018, 17:57

Nasza Placówka

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 54

W poprzednim tygodniu: 98

W tym miesiącu: 341

W poprzednim miesiącu: 426

Wszystkich: 22692